Centre medicale | Centre de frumusete | Sali fitness

Du-te inapoi   Forum TopSanatate > TopSanatate > Cresterea copiilor
Inregistrare | Lista de membri | Cautare | Mesajele zilei | Marcheaza forumurile citite |

1 2 din 2 pagini

Cauta in acest subiect
constipatia
Vechi postat de leony69_ro [offline] Junior Member 29.12.2006, 19:22   Data inregistrarii: Dec 2006 Mesaje: 1
am un baiat de 3 luni care de cind a venit din maternitate are probleme cu scaunul. a lut tot felul de tratamente dar.... degeaba. ce se intimpla? cum se poate remedia aceasta problema? de iesit afara poate iesii doar daca este ajutat si foarte greu si atunci. va multumesc!
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de evi1206 [offline] Junior Member 30.12.2006, 15:48   Data inregistrarii: Dec 2006 Mesaje: 20
nu ati incercat sa-i dati multe fructe?chiar de micul dejun incepand doar dupa aceasta mancare.sunt si ceaiuri laxative,sau cel de menta care este sanatos si copiilor?lichid mai mult,oricum.nu ati consultat un pediatru?nu poate fi ereditar?
numai bine si la multi ani,Eva
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de amalia 35 [offline] Member 03.01.2007, 15:53   Data inregistrarii: Nov 2006 Mesaje: 47
Citat:
In prealabil postat de evi1206
nu ati incercat sa-i dati multe fructe?chiar de micul dejun incepand doar dupa aceasta mancare.sunt si ceaiuri laxative,sau cel de menta care este sanatos si copiilor?lichid mai mult,oricum.nu ati consultat un pediatru?nu poate fi ereditar?
nu are varsta necesara pt astfel de tratamente.Nu incercati asa ceva.
Si fetitele mele au astfel de probleme.Pt. cea mare am aflat diagnosticul,dar fetita mea de 1 an,nu stiu inca ce are.
Pt. varsta de 3 luni,poti incerca cu Debridat,sau Biotics,un praf ce se pune in lapte si regleaza scaunul copilului,dar, depinde de organismul copilului.La fetitele mele nu a pre avut efect,doar cand si cand.
am mai auzit de o metoda,dar nu stiu cum reusesti sa faci rost de ce ai nevoie. Exista in magazinele din Germania,un praf care se numeste lactoza si este ambalat in cutii de 1 kg.,cutii de culoarea albastra.Se foloseste in loc de indulcitor in lapte sau ceai ,in fiecare zi.Incepi cu o jumatate de lingurita si maresti cantitatea daca este nevoie.Am auzit ca s-ar putea sa gasesti lactoza si in farmaciile Help Net.
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de verapopa [offline] Junior Member 12.02.2007, 12:04   Data inregistrarii: Nov 2006 Mesaje: 13
Am avut si eu astfel de probleme cu fiul meu. Au trecut cu bine, fiul meu are acum 7 ani, insa la vremea respectiva imi faceam probleme pentru ca fiului meu ii era frica de toaleta pentru ca era constipat, si avea dureri din cauza asta. Am rezolvat problema cu suc de fructe. Cu cat mai mult si cu cat mai variat cu atat mai bine. Evita totusi sucul de morcovi sau de banane. Acum spre exemplu (fara sa fac reclama) fiul meu bea sucul Tedi cu placere si i face bine. Sanatate multa
Reply With Quote Citeaza   
constipatia
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 24.04.2007, 12:15   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Din experienta mea, stiu ca sunt benefice semintele de in, care se incorporeaza in mancarica copilului, eu am avut rezultate.Incearca si spune-mi daca ai rezultate. Intre timp mai caut o solutie;ti-as putea spune acum despre ce este vorba, dar ma gandesc sa ma informez mai intai la medicul cu care tin legatura, avand in vedere varsta copilului (ma gandesc sa nu fie prea micut). Revin. Oricum problema trebuie rezolvata sa nu ajunga sa faca hemoroizi.
Reply With Quote Citeaza   
constipatie
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 04.05.2007, 12:25   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Buna, am revenit.Sfatul medicului este sa-i administrezi fiului tau, treptat, sucuri de fructe crude. La inceput, suc de morcov crud, treptat, de la 5 ml la 30 ml/zi, apoi se adauga suc de mere crude, tot de la 5 ml la 30 ml/zi. Cu 60 ml de suc natural pe zi, de obicei se rezolva constipatia la aceasta varsta. Succes !
Reply With Quote Citeaza   
constipatia
Vechi postat de olivia_sultan [offline] Junior Member 18.05.2007, 14:21   Data inregistrarii: May 2007 Mesaje: 2
Citat:
In prealabil postat de leony69_ro
am un baiat de 3 luni care de cind a venit din maternitate are probleme cu scaunul. a lut tot felul de tratamente dar.... degeaba. ce se intimpla? cum se poate remedia aceasta problema? de iesit afara poate iesii doar daca este ajutat si foarte greu si atunci. va multumesc!

si eu am un baietel de 3 luni jumate, si am avut si noi probleme cu scaunul. Dar dimineata cand se trezeste, inainte de a-i da laptele ii dau sucul de la o jumatate de portocala, sau de la un mar. Nu ii bagati de acum medicamente in el, ca e pacat. Ce mai are efect la noi, ceaiul de musetel. Sa nu cumva sa-i dati ceai de menta, cum am citit la cineva mai inainte. Ceaiul de menta constipa si la copii, la fel ca si la adulti. Incercati cu sucul de portocale sau de mere, cateva zile, apoi schimbati, cu celalalt fruct, dar doar dupa ce s-a obisnuit bine, cateva zile cu primul fruct. Multa sanatate.
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de liliana drogeanu [offline] Junior Member 15.06.2007, 08:45   Data inregistrarii: Jun 2007 Mesaje: 1
Citat:
In prealabil postat de leony69_ro
Buna
Pt problema mentionata de tine, e bine sa-i administrezi sucul de portocale inaintea laptelui. Nu incerca cu medicamente decat daca-ti recomanda medicul pediatru. Tranzitul intestinal al bebelusului se remediaza in timp.
Ce lapte ii administrezi? Daca laptele are in compozitie fier (asa cum sunt marea majoritate a produselor) asta ar putea fi una din cauze.
In atentia d-lor care recomanda seminte de in. N-ati inteles oare ca bebelusul este numai de 3 luni? Cum poti sa-i dai unui bebelus asa ceva?
Reply With Quote Citeaza   
Am Aceeasi Problema Cu Fata Mea De Cd Am Nascut-o
Vechi postat de iooanaa [offline] Junior Member 16.07.2007, 23:55   Data inregistrarii: Jul 2007 Mesaje: 1
Citat:
In prealabil postat de evi1206
IN PRIMUL RAND CEAIUL DE MENTA NU PROVOACA PURGATIE CI DIN CONTRA.FETITA MEA INGRID ARE PROBLEME CU CONSTIPATIA INCA DE CD ERA BEBE.ACUM ARE 2ANI SI TREI LUNI SI CHIAR AZI AM FOST CU EA LA MEDIC SA-I FAC ANALIZELE
ANUL TRECUT AM FOST CU EA INTERNATA SI NU STIAU DC CE ARE.S-A DESCOPERIT IN URMA ANALIZELOR CA ARE O INFECTIE URINARA PROVOCATA DE ACEASTA CONSTIPATIE.INTESTINELE EI NU SE CURATAUSI A PASTRAT MICROBUL.AM TRAS MULT CU EA SI INCA IMI ESTE TEAMA CACI DIN NOU ARE PROBLEME.VA PUP MAMICI SI PITICI
Reply With Quote Citeaza   
Constipatia la bebelusi
Vechi postat de DOMYNYQUE [offline] Junior Member 02.08.2007, 23:13   Data inregistrarii: Jul 2007 Mesaje: 6
Fetita mea a avut astfel de probleme pt ca-i dadeam lapte praf.Cand ii faceam laptele puneam 2-3 picaturi de zeama de lamaie si agitam bine sticluta.Vreau sa va spun ca si-a reveni cu scaunele.
Medicul mi-a spus ca e constipata de la lapte praf.(nu a supt deloc san)
Reply With Quote Citeaza   

Raspunde
1 2 din 2 pagini

Unelte topic Cauta in acest subiect
Cauta in acest subiect:

Cautare avansata
Moduri de afisare

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Ai sugestii sau intrebari? Trimite-ne mesajul tau

TopSanatate este un site de informatii dedicate sanatatii.
Acestea nu pot substitui o consultatie de specialitate sau un tratament recomandat de un medic.
Newslettere | Concursuri | Contact

@2014 iMediaNetwork. Conceput si realizat de matrix<works/>