Centre medicale | Centre de frumusete | Sali fitness

Du-te inapoi   Forum TopSanatate > TopSanatate > Afectiuni & boli
Inregistrare | Lista de membri | Cautare | Mesajele zilei | Marcheaza forumurile citite |

Cauta in acest subiect
nevrita optica retrobulbara, SM ?
Vechi postat de nansergy [offline] Junior Member 22.03.2011, 11:45   Data inregistrarii: Mar 2011 Mesaje: 1
am 30 de ani.acum doi ani de zile am avut un accident de munca: in ochiul stang mi-a intrat un span si din acel moment nu mai vad decat putin cu el si de la o distanta de aproximativ 40 cm, in rest vad neclar, aproape deloc. vad mai bine in partea dinspre nas.iainte de acest accident am vazut perfect cu ambii ochi, nu am avut niciodata probleme de vedere sau alte probleme de sanatate. in acel moment nu am fost la medic , nu am luat nici un tratament. anul trecut in iulie am fost la control si mi-au zis ca nu am span in ochi sau cicatrice de la el, insa se vede o paloare a nervului optic, edem papilar, inceput de atrofie de retina,usor strabism extern, examen fund de ochi normal. am luat ca tratament 6 luni : milgamma N 2x1/zi si tanakan 2x1/zi. dupa acest tratament a disparut strabismul. am mai fost recent la un control si mi s-a spus ca am nevrita retrobulbara. intre timp am facut un RMN si un CT si aici, in zona cerebelului si a coloanei vertebrale cervicale, mi-au gasit focare de demielenizare si o pata, mai vechi, cu diametrul de pana la 0.8 cm si o glioza cu diametru de 1 cm. medicii presupun ca ar fi scleroza multipla, in ciuda faptului ca testele la sange si LCR sunt ok.
alte simptome ar fi dezechilibru (cand incerc de exemplu sa imbrac pantalonii cand imi ridic capul -a aparut de aproximativ 6 lunil), tremur cand am emotii mari (am trecut printr-un soc si cred ca asta se datoreaza traumatismului), ma doare ochiul afectat cand sunt obosit, iar daca il acopar durerea dispare.
intrebarea mea este daca ar fi posibil sa fie vorba de o tumoare care sa apese nervul optic (desi la CT sau RMN nu apare si nu am dureri de cap, ameteala, greata) sau din alt motiv ochiul e in starea asta, ce as putea sa mai fac in acest sens : daca leziunile care apar in CT si RMN se pot datora unui traumatism cranian (am avut un accident la varsta de 12 ani cand mi-am spart cutia craniana in urma unei cazaturi si am stat internat 6 saptamani), poate fi vorba de un alt diagnostic decat SM? nu de mult timp(o luna)mi-a amortit mana si este tot asa pana si astazi. am luat tratament cu urbason (metilprednisolon) i.v. 1000mg/zi, timp de 3 zile si mi s-a propus un tratament imunomodulator. imi e frica sa iau interferon datorita valorilor mici de limfocite din sange(10% la exam hematologic, si 14% la tabloul sangvin). ce sfat imi puteti da? ce sa fac in continuare? va rog mult sa ma ajutati. multumesc.
Reply With Quote Citeaza   
Sfat
Vechi postat de hadassahmedical [offline] Junior Member 08.04.2011, 15:53   Data inregistrarii: Apr 2011 Mesaje: 3
Poti merge la Spitalul G. Marinescu din Bucuresti, sau poti veni la clinica American Medical Center tot din Bucuresti care lucreaza cu unul dintre cele mai bune spitale din lume, Hadassah, din Ierusalim. Cazul tau este interesant si pentru o a doua parere nu te costa nimic. Pentru detalii, scrie-mi te rog pe adresa de mail hadassahmedical@yahoo.com.
Multa sanatate!
Reply With Quote Citeaza   

Raspunde

Unelte topic Cauta in acest subiect
Cauta in acest subiect:

Cautare avansata
Moduri de afisare

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Ai sugestii sau intrebari? Trimite-ne mesajul tau

TopSanatate este un site de informatii dedicate sanatatii.
Acestea nu pot substitui o consultatie de specialitate sau un tratament recomandat de un medic.
Newslettere | Concursuri | Contact

@2014 iMediaNetwork. Conceput si realizat de matrix<works/>