Centre medicale | Centre de frumusete | Sali fitness

Du-te inapoi   Forum TopSanatate > TopSanatate > Medicina alternativa
Inregistrare | Lista de membri | Cautare | Mesajele zilei | Marcheaza forumurile citite |

1 2 din 2 pagini

Cauta in acest subiect
Stafilococ auriu(cum scap?)
Vechi postat de betti [offline] Junior Member 01.03.2010, 11:26   Data inregistrarii: Mar 2010 Mesaje: 6
Cum scap de bubele astea,sau nu se poate scapa niciodata?Poate e cineva care stie!Am fost la doctor,ma dau cu crema,de doctorii numai i-au pentru ca am luat gresit si nu isi mai face efectul.Sa nu ma intrebati numele doctoriilor,ca nu mai tin minte!Multumesc.
Reply With Quote Citeaza   
medicina alternativa
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 01.03.2010, 16:47   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Iti trimit cazuri prezentate in revista Formula As.

"Nepotelul meu este infectat cu stafilococ auriu"

(Raspuns pentru IULIA ALINA M. - Bucuresti, F. AS nr. 668)

1. Stafilococul auriu se poate distruge cu un tratament naturist corect aplicat, pe perioada suficient de lunga. Tratament: se va cumpara de la Plafar ceai de mesteacan - distruge stafilococul auriu. Se va prepara ceaiul conform recomandarilor de pe pachet si se va introduce in el si o jumatate de lingurita de sare de bucatarie, care se fierbe inainte in putina apa. Se strecoara lichidul si se fac spalaturi nazale de doua ori pe zi. Se pune apa in causul palmei si se trage pe o nara (cealalta fiind astupata cu degetul) pana cand apa ajunge in gura si se elimina. Este un procedeu mai greu de aplicat, dar este foarte
eficient. Chinezii isi invatau copiii de la 3 ani sa-si curete narile in acest fel, ca o igiena zilnica obligatorie. Dupa 3-5 zile, se va introduce si putin suc de lamaie in acest lichid. Suplimentar, se va lua tinctura de propolis, de trei ori pe zi, cate 2 picaturi la fiecare 5 kg corp. Aceasta se va pune pe un miez de paine, se mesteca bine si se inghite. Este bine sa se administreze cu 15 minute inainte de fiecare masa din cele 3 principale. Nu are nici un efect advers si poate distruge foarte eficient stafilococul auriu. EUGEN GIURGIU - Alba Iulia, tel. 0258/83.35.00

2. Am avut si eu aceeasi problema cu baiatul meu in varsta de 12 ani. Mai intai a avut stafilococul auriu in gat, iar in urma tratamentului cu Oxacilina, acesta a coborat la vezica urinara. O doctorita batrana m-a invatat sa-i prepar baiatului o solutie din zeama de la 1/2 lamaie + un varf de cutit de sare fina, cu care sa faca gargara de 2-3 ori pe zi. Repetand exudatul, nu s-a mai gasit stafilococ. A disparut de peste tot pe unde trecuse solutia de lamaie cu sare. Dar vreo doua luni de zile, baiatul s-a confruntat apoi cu o micoza zemuinda dupa urechea dreapta. In zadar il spalam cu tot felul de ceaiuri si-l ungeam cu fel de fel de unguente din plante sau de sinteza. In cele din urma s-a dovedit ca zemuiala urechii era produsa tot de stafilococul auriu care se mutase acolo. S-a vindecat in cateva zile, cu untura de porc ranceda, aplicata cu degetul, de 3-4 ori pe zi, dupa spalarea urechii cu ceai de salvie. Nu au mai aparut nici un fel de probleme, urechea ramanand ca inainte de stafilococ, cu pielea neteda si frumoasa.
DANA D. - str. Carierei nr. 6, Suceava
Alte informatii:
Propolisul dispune de o puternică acţiune antibiotică. Extractele de propolis inhibă creşterea stafilococului auriu. De asemenea, propolisul sporeşte activitatea antistafilococică a unor antibiotice de sinteză ca streptomicina, eritromicină şi amoxicilină.Contraindicaţii: situaţiile (rare) de alergie la propolis.

Contraindicaţii
Administrarea lăptişorului de matcă nu este recomandată celor cu alergii la miere.
Protejează organismul de infecţii
Potrivit unor cercetători americani, lăptişorul de matcă are virtuţi antibiotice, substanţele conţinute de el ajutānd la prevenirea unor infecţii precum cele cu bacilul Koch (care produce tuberculoza), cu bacilul E. coli (care poate da enterocolită), cu stafilococul auriu (cauzează diverse infecţii, precum foliculita) şi cu alţi germeni infecţioşi. Pe lāngă efectul antibiotic, lăptişorul de matcă are proprietăţi antivirale şi antiinfecţioase, īntărind sistemul imunitar. Sanatate!
Last edited by petrutica : 01.03.2010 at 17:08.
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de betti [offline] Junior Member 02.03.2010, 09:14   Data inregistrarii: Mar 2010 Mesaje: 6
Multumesc.Numai ca am nasul sensibil si s-ar putea sa inceapa sa imi curga singe din nas.Si cind imi curat nasul la spalat,chear daca am grija sa nu ma curat tare,s-ar putea sa inceapa sa imi curga.De obicei cind incepe sa imi curga imi curge din nara stinga.Doar apa cu sarea,sau si impreuna cu ceaiul se trage pe nara?Multumesc.
Last edited by betti : 02.03.2010 at 09:30.
Reply With Quote Citeaza   
medicina alternativa
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 03.03.2010, 10:27   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Informatiile sunt din formula as. Persoana care a avut probleme cu stafilococul auriu povesteste cum a procedat.Eu inteleg ca a preparat ceaiul dupa indicatiile de pe pachet apoi a adaugat putina sare fiarta in prealabil in putina apa, combinand astfel cu ceaiul. Citeste cu atentie! In mesajul tau nici nu ai spus unde este localizat stafilococul auriu.
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de betti [offline] Junior Member 04.03.2010, 09:37   Data inregistrarii: Mar 2010 Mesaje: 6
Pe tot corpul!
Reply With Quote Citeaza   
medicina alternativa
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 04.03.2010, 17:08   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Pe tot corpul? M-am blocat. Nu ma asteptam la o asa situatie. Ai citit cu atentie in mesaj si despre propolis?
Last edited by petrutica : 04.03.2010 at 17:10.
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de betti [offline] Junior Member 05.03.2010, 11:46   Data inregistrarii: Mar 2010 Mesaje: 6
Am citit tot!In cap si pe spate e nenorocire,o gramada de bube,iar micarimile m-au exasperat.
Reply With Quote Citeaza   
medicina alternativa
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 05.03.2010, 16:42   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Naspa! Eu am rezolvat probleme de sanatate si prin homeopatie. Nu stiu daca cu granule homeopate s-ar putea distruge stafilococul auriu dar nu m-ar mira sa se poata, eu am mare incredere in homeopatie, ai putea sa te interesezi. Am sa intreb si eu. Dar ideea cu tinctura de propolis mi se pare buna:
,,tinctura de propolis, de trei ori pe zi, cate 2 picaturi la fiecare 5 kg corp. Aceasta se va pune pe un miez de paine, se mesteca bine si se inghite. Este bine sa se administreze cu 15 minute inainte de fiecare masa din cele 3 principale. Nu are nici un efect advers si poate distruge foarte eficient stafilococul auriu. EUGEN GIURGIU - Alba Iulia, tel. 0258/83.35.00". Daca nu esti alergica la propolis ai putea incerca.
Last edited by petrutica : 05.03.2010 at 16:47.
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de betti [offline] Junior Member 06.03.2010, 12:23   Data inregistrarii: Mar 2010 Mesaje: 6
Nu pricep "cu fiecare 5 kg corp(cu 5 kg asta)!"Restul absolut tot am inteles.Nu le am cu kg astea si cu altele asemanatoare!Nu sint alergica la propolis,si nici la altele!Nu am asemenea probleme in a fi alergica la ceva!Multumesc.
Reply With Quote Citeaza   
medicina alternativa
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 06.03.2010, 14:32   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Draguta, ,,tinctura de propolis, de trei ori pe zi, cate 2 picaturi la fiecare 5 kg corp". Eu cred ca... stai putin... cate kg cantaresti? Calculeaza de cate ori intra 5kg in greutatea ta totala si inmulteste cu 2. Atatea picaturi cred ca trebuie sa iei in 3 reprize, cu un sfert de ora inainte de mesele principale. Exemplu:daca ai avea 60kg,( in 60 kg, 5kg intra de 12 ori, nu-i asa?)12*5=60. Atunci inmultesti 12 cu 2 picaturi si iti va da 24. Deci 24 de picaturi puse pe miez de paine, de 3 ori/zi cu 15 minute inainte de fiecare masa principala: mic dejun, pranz si cina. Eu asa inteleg ca trebuie procedat, dar cand cumperi tictura de propolis intreaba farmacista si roaga sa-ti calculeze ea insasi ca sa fii sigura ca eu ti-am explicat bine. Acum ti-ai facut cat de cat o idee? Daca da , ma bucur ca ti-am fost de ajutor. Sa auzim numai de bine !
Last edited by petrutica : 06.03.2010 at 14:37.
Reply With Quote Citeaza   

Raspunde
1 2 din 2 pagini

Unelte topic Cauta in acest subiect
Cauta in acest subiect:

Cautare avansata
Moduri de afisare

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Ai sugestii sau intrebari? Trimite-ne mesajul tau

TopSanatate este un site de informatii dedicate sanatatii.
Acestea nu pot substitui o consultatie de specialitate sau un tratament recomandat de un medic.
Newslettere | Concursuri | Contact

@2014 iMediaNetwork. Conceput si realizat de matrix<works/>