Centre medicale | Centre de frumusete | Sali fitness

Du-te inapoi   Forum TopSanatate > TopSanatate > Afectiuni & boli
Inregistrare | Lista de membri | Cautare | Mesajele zilei | Marcheaza forumurile citite |

Cauta in acest subiect
Glucoza in urina
Vechi postat de claudiadinu [offline] Junior Member 22.08.2007, 10:39   Data inregistrarii: Aug 2007 Mesaje: 1
Buna ziua. Sunt noua pe forum si, va rog, as vrea sa ma lamuriti daca puteti.
Mi-am facut de curand analizele medicale gratuite si la sumarul urinei mi-a iesit glucoza 150 mg/dl. Dar glicemia este 77 mg/dl, la care valoruile permise sunt intre 75 si 115.
Am auzit ca nu trebuie deloc sa fie glucoza in urina doar daca ai glicemia mare, dar eu nu o am. Ce sa fac? Unde sa ma duc?
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de marillena [offline] Member 03.09.2007, 12:45   Data inregistrarii: Aug 2007 Mesaje: 69
din cate stiu prezenta glucozei in urina indica ca ai diabet fa`ti niste analize la sange.glicemia vezi cat o ai.sanatate
Reply With Quote Citeaza   
Vechi postat de ella_2710 [offline] Junior Member 05.09.2007, 11:58   Data inregistrarii: Sep 2007 Locatie: Romania Mesaje: 10
e ceva gresit la analizele astea...parerea mea! glucoza in urina nu apare cand ai glicemia mare ci doar cand ai diabet(adica cand ai glicemia nu mare ci foarte mare si asta constant!)
valorile normale ale glicemiei sunt cuprinse intre 65-110 mg la 100 ml sange.ce este in afara acestor valori perturba grav functionarea corecta a organismului.
tu ar trebui sa te simti ok cu glicemia ta.
valoarea normala a glucozuriei(valoarea glucozei din urina) este 0. adica toata glucoza filtrata la nivel renal se si reabsoarbe inapoi. oricat de mica e cantitatea de glucoza din urina e un semnal de alarma!
eu zic sa mergi sa mai faci o data analiza ca n-ar avea cum sa iasa-in conditia in care rinichiul functioneaza corect- glucoza in urina daca glicemia are valoarea pe care o are... numa` bine!
Reply With Quote Citeaza   
glucoza in urina
Vechi postat de petrutica [offline] Senior Member 05.09.2007, 12:28   Data inregistrarii: Mar 2007 Mesaje: 357
Parerea mea este ca ar trebui sa repeti analiza, la un alt laborator, nu stiu de ce , dar mie nu-mi inspira incredere aceste analize facute la gramada. Tu ce crezi? Chiar si la un cabinet particular, nu cred ca un sumar de urina ar costa f. mult, dar trebuie sa fii sigura ca rezultatul e corect. Te las cu bine si-ti doresc numai bine !
Reply With Quote Citeaza   

Raspunde

Unelte topic Cauta in acest subiect
Cauta in acest subiect:

Cautare avansata
Moduri de afisare

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Ai sugestii sau intrebari? Trimite-ne mesajul tau

TopSanatate este un site de informatii dedicate sanatatii.
Acestea nu pot substitui o consultatie de specialitate sau un tratament recomandat de un medic.
Newslettere | Concursuri | Contact

@2014 iMediaNetwork. Conceput si realizat de matrix<works/>