Forum TopSanatate

Forum TopSanatate (http://www.topsanatate.ro/forum/index.php)
-   Sanatate sexuala (http://www.topsanatate.ro/forum/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Chist glandular Bartholin (http://www.topsanatate.ro/forum/showthread.php?t=883)

Xenior 14.02.2007 06:08

Chist glandular Bartholin

Buna ziua doamna doctor,
In primul rand as dori sa va felicit pentru faptul ca ne ajutati raspunzandu-ne la intrebarile si problemele noastre. Este remarcabil si laudabil. Mai ales pentru promptitudinea si intelegerea de care dati dovada.
Problemea mea este un chist glandular Bartholin care mi-a aparut acum o saptamana la sfarsitul perioadei de menstruatie. Este situat pe partea externa a labiei mici si are dimensiunea unei alune. Mentionez ca am 32 de ani, sunt casatorita, am un copil, nu iau momentan anticonceptionale, iar sotul meu este plecat din tara de cateva luni,deci nu am intretinut relatii sexuale in ultima vreme. In perioada sarcinii,in luna a sasea, am mai avut ceva asemanator,dar mai mic ca dimensiune, cam tot in zona aceea,un pic mai jos. La vremea respectiva,am urmat un tratament cu un antibiotic slab si a disparut in 2 zile. Acum 2 zile am fost la doctor si mi-a recomandat 6 zile cu Doxiciclina si Meloxicam 7,5mg urmand ca apoi sa ma duc la un nou consult si sa fac un test Papanicolau, iar in cazut in care nu dispare,va necesita o mica interventie chirurgicala de inlaturare a chistului. Sunt in a doua zi de antibiotice si am observat ca pare sa se transforme intr-un abces.
Ceea ce as dori sa stiu este cum pot preveni aparitia acestor chisturi,recidiva lor. Sunt periculoase? Aparitia lor sugereaza o alta infectie (paralela) ? Interventia chirurgicala este complicata? De ce apar,care este cauza? Ar putea sa influenteze fertilitatea? Faptul ca se transforma intr-un abces este bun sau rau? Cat de des intalniti astfel de chisturi la femei?
V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde la aceste intrebari si pentru orice sfat mi-ati putea oferi. Astept cu nerabdare raspunsul d-stra si va multumesc anticipat!

Dr Iuliana Baltes 14.02.2007 20:30

Sanatate sexuala,Chist glandular Bartholin

Citat:

In prealabil postat de Xenior
Buna ziua doamna doctor,
In primul rand as dori sa va felicit pentru faptul ca ne ajutati raspunzandu-ne la intrebarile si problemele noastre. Este remarcabil si laudabil. Mai ales pentru promptitudinea si intelegerea de care dati dovada.
Problemea mea este un chist glandular Bartholin care mi-a aparut acum o saptamana la sfarsitul perioadei de menstruatie. Este situat pe partea externa a labiei mici si are dimensiunea unei alune. Mentionez ca am 32 de ani, sunt casatorita, am un copil, nu iau momentan anticonceptionale, iar sotul meu este plecat din tara de cateva luni,deci nu am intretinut relatii sexuale in ultima vreme. In perioada sarcinii,in luna a sasea, am mai avut ceva asemanator,dar mai mic ca dimensiune, cam tot in zona aceea,un pic mai jos. La vremea respectiva,am urmat un tratament cu un antibiotic slab si a disparut in 2 zile. Acum 2 zile am fost la doctor si mi-a recomandat 6 zile cu Doxiciclina si Meloxicam 7,5mg urmand ca apoi sa ma duc la un nou consult si sa fac un test Papanicolau, iar in cazut in care nu dispare,va necesita o mica interventie chirurgicala de inlaturare a chistului. Sunt in a doua zi de antibiotice si am observat ca pare sa se transforme intr-un abces.
Ceea ce as dori sa stiu este cum pot preveni aparitia acestor chisturi,recidiva lor. Sunt periculoase? Aparitia lor sugereaza o alta infectie (paralela) ? Interventia chirurgicala este complicata? De ce apar,care este cauza? Ar putea sa influenteze fertilitatea? Faptul ca se transforma intr-un abces este bun sau rau? Cat de des intalniti astfel de chisturi la femei?
V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati raspunde la aceste intrebari si pentru orice sfat mi-ati putea oferi. Astept cu nerabdare raspunsul d-stra si va multumesc anticipat!

Buna seara,

Multumesc pentru cuvintele frumoase !

Chistul glandei Bartholin, nu este ceva grav sau care sa va afecteze fertilitatea ulterioara.Glanda Bartholin se deschide printr-un canal in vestibulul vaginal;daca acest canal se "infunda", atunci apare un chist care, se poate suprainfecta.Daca prima data a cedat la antiinflamatoare, se pare ca de data aceasta, solutia va fi chirurgicala.Interventia in sine, este minora, iar procedura va va fi explicata de medicul care va trateaza.
Trebuie sa urmati indicatiile medicului si nu ezitati sa-i cereti lamuriri suplimentare.
Multa sanatate,
dr. Iuliana Baltes

Xenior 15.02.2007 03:40

Va multumesc mult pentru raspunsul dat. Va doresc de asemenea multa sanatate si succes in tot ceea ce veti intreprinde!

sophie 25.02.2007 12:41

Bartholinita

Nu e o boala grava dar este extrem de dureroasa. Daca abcesul nu se sparge singur dupa 4-5 zile de tratament cu antibiotice atunci sigur va fi nevoie de o mica interventie chirurgicala. Atentie insa: daca doctorul doar face o excizie pentru a curata punga glandei bartholine nu ai rezolvat nimic. In acest caz se practica acum FISTULIZAREA glandei...i se creaza un canal artificial de eliminare pentru a evita o ulterioara infundare/infectie. procedeul este de mica chirurgie, necesita anestezie locala/totala si se cere o zi de spitalizare sau se poate realiza ambulatoriu cu externare dupa 10-12 ore. Doare...asta e problema ... avantajul este ca nu se mai produce recidiva. Poate sa apara insa o alta problema: pe zona unde a aparut glanda sa ramana o zona atat de sensibila incat sa ai dureri la fiecare act sexual...
Sanatate si curaj!

Xenior 01.03.2007 06:05

Bartholinita

Buna Sophie
Multumesc mult pentru ceea ce ai scris, pentru detaliile care chiar ma interesau. Din fericire (sau din pacate), cred ca nu a fost chiar un abces, iar in urma tratamentului chistul s-a miscorat pana a disparut complet. Am facut si testul Papanicolau si acum astept rezultatul. Insa, domnul doctor mi-a spus ca exista sanse mari ca acest chist sa recidiveze... asa ca....
Multumesc inca o data si-ti doresc multa sanatate de asemenea. Multe bucurii si o viata frumoasa si imbelsugata!

iuliaclaudia 25.09.2009 21:46

glanda bartholin

Buna ziua,

Am avut de curand ointerventie denumita - excizie chist glanda bartholin.
Intrebarea mea este daca in urma acestei interventii se excizeaza doar chistul sau odata cu chistul se elimina si glanda bartholin. Mai sunt sanse sa recidiveze ?
Este normal sa am sangerari dupa aceasta interventie ? - insa nu am avut febra si nici nu am luat tratament deoarece nu am putut din cauza efectelor anesteziei.

Mentionez ca am avut tub de dren si o mesa , scoase dupa iesirea din reanimare

operatia a fost facuta miercuri 23.09.09

Va rugam sa ne ajutati cu un raspus deoarece medicul nu a fost deschis la discutii.

Multumesc

Ora este GMT +2. Ora este acum 15:57.

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.