Forum TopSanatate
1 2 34 din 4 pagini

Forum TopSanatate (http://www.topsanatate.ro/forum/index.php)
-   Medicina alternativa (http://www.topsanatate.ro/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   ihtioza vulgara (http://www.topsanatate.ro/forum/showthread.php?t=754)

livitza 07.06.2009 21:41

in privinta propunerii...

Citat:

In prealabil postat de adaooo
hai sa facem o organizatie a celor cu ihtioza ANONIMA:)

Chiar sunt de acrd sa facem o organizatie a celor cu ihtioza,de fapt acest topic cam si este un loc al nostruunde ne putem schimba viziunile si experienta.Tu mai bine intra mai des pe aici si scrie ce olutii de ameliorare cunosti si ce anume iti ajuta tie, si poae stii careva informatii despre transmiterea bolii, ca tare mai vreau sa am urmasii sanatosi, daca nu toti urmasii macar copii sa fie sanatosi.

livitza 07.06.2009 21:49

Citat:

In prealabil postat de Cris_clara
Buna,
Sunt Cristina si am 28 de ani si am fost diagnosticata cu ihtioza de la nastere, intrebati daca si copii vostri vor avea ihtioza.
Ei bine eu am un fiu de 4 ani care este perfect sanatos.
Nu se stie exact cum se transmite ihtioza pentru ca sunt si cazuri in care au fost mai multe cazuri intr-o famile dar si familii in care apare un caz pentru prima data.
Se pare ca ihtioza este totusi o afectiune genetica si atunci probabilitatea de a fi transmisa la primul copil daca doar unul dintre soti este afectat de aceasta boala este de 25%.

Din experinta va spun ca pana acum singura lotiune care ma ajuta pe mine este cea de le Garnier pentru piele foarte uscata si nici nu costa f. mult 16 ron -400ml.

Sincer ma bucur pentru tine ca ai un baietel sanatos si sa traiasca baiatul fara sa cunoasca carev afectiuni.Am si eu aceasta boala de la virsta de 3 luni si imi fac griji pe viitor , in acel sens de sanatatea copiilor, nu as dori sa aiba si ei(inca nu ii am:) ).Am si o intrebare, poate e ceva personal dar tare ma chinuie si ea: uite, sotul tau stiia ca ai o boala genetic-ereditara?Daca da, cum a reactionat? Ca am prieten si e si o relatie serioasa si nu indrazanesc sa ii spun ce am eu pe piele :o

touchtherain 09.06.2009 05:44

pt natalita

iti multumesc de scrisorica,si mi-ar place sa putem vb ,insa te rog sa intri in lista mea de mess,sa vb acolo,ti-as fi recunoscatoare,si vb mai in detaliu.te pup si fruntea sus,cu drag nico

touchtherain 18.06.2009 22:06

buna tuturor

hmmm,cand stau si citesc forumul chiar am impresia ca suntem o rasa aparte,da,dar suntem mai constienti si mai cu capul pe umeri decat restul care viata poate nu i-a incercat ,cera se pot bucura de o manecuta scurta si o fustita scurta fara sa stie ca la noi poate e zi speciala cand putem purta asa ceva.Stiti,noi stim sa pretuim ce altii nici nu sunt constienti ca au,le dorim sanatate ca e mai scumpa decat toate.si totusi putem spune ca suntem sanatosi,avem maini,picioare,minte suflet si poate mult mai presus decat unii care se cred ceea ce nu sunt si ne rad,ca ei sunt mai frumosi ca si noi,poate sau poate sunt invidiosi pe noi,da sa stiti ca unii ne invidiaza,asta e ,in concluzi,suntem curati sufleteste,si cu inima mare,si pretuim totul .va pup si va astept mai des pe forum,ca doar venim de pe alta planeta,nu-i asa:P

Cris_clara 22.06.2009 08:48

Pentru Livitza

Pentru Livitza!
Buna Livitza, doreai sa sti cum a reactionat sotul meu cand i-am spus ca am ihtioza - ei bine nu a avut nici un fel de reactie pentru ca i-am explicat ce insemna.
Am vazut mai multe pareri pe acest forum cum ca suntem o rasa aparte, ca suntem priviti cu mila sau antipatie de alti oameni, nu stiu dar eu nu ma simt o rasa aparte si nici nu am simtit mila sau antipatie din partea cuiva.
Nu am considerat niciodata ca am "ceva pe piele" sau ca as fi altfel decat ceilalti. Am stiut de mica de conditia mea si am acceptat ca acest sindrom nu face alteceva decat, ca pielea mea sa fie foarte uscata, de aceea de cand ma stiu folosesc crema de corp si lotiuni foarte hidratante si poate de aceea nici nu se observa.
Eu zic sa ne acceptam noi primi si atunci cu siguranta vom fi acceptati si de ceilalti pentru ca suntem mai mult decat pielea noastra.
Va doresc tuturor o zi frumoasa!

renata67 02.12.2009 11:48

ihtioza

buna! In familia mea, ihtioza e prezenta cam asa: unul dintre fratii mamei mele ( din 6 cati erau) are ihtioza. Fiica lui-nu. Mama mea are 4 copii. Primul nascut are ihtioza, al doilea-nu, al treilea-da, al patrulea(eu)-nu. Toti patru avem copii. Niciunul dintre copiii fratilor mei nu are ihtioza. Dintre cei trei copii ai mei (2 fete si un baiat) , ultimul nascut are aceasta boala. Cam greu de spus care este regula transmiterii, nu? Eu ii dau alternativ cu niste creme preparate( cu uree, ac. salicilic, vit. A, hidrocortizon, glicerolat de amidon), Locoid si de curand cu Dexeryl. La puiul meu s-a manifestat de pe la 3 luni (acum are 5,5 ani) si e mai accentuata pe gambe, brate, zona dintre sprancene si pe fata, aproape de urechi si in cap (coji). Ii fac bai dese si lungi( am impresia ca se simte f. bine in apa, pentru ca sta cel putin 1 ora si jum la fiecare baie) si cateodata ii mai pun tarate de grau in apa si il frec asa cu degetul mai apasat pe zonele respective ca sa ii indepartez cat mai mult din acea piele bine inmuiata.

remedii_naturiste 28.12.2009 14:01

Tratament ihtioza vulgara

Remedii si tratamente pentru ihtioza vulgara gaseste pe www.simptome-remedii.ro .
Remedii naturiste, simptome, tratamente naturiste, informatii despre alimente, calcul indice de masa corporala, exercitii fizice recomandate, toate acestea le gasiti pe www.simptome-remedii.ro

dora_florea 26.01.2010 13:25

Ichtioza

Ma numesc Dora, am 25 de ani si sunt "o mica sirena" de la varsta de 3 luni. spun o mica sirena pentru ca desi tot corpul imi este afectat de ichtioza, zona gambelor imi este cel mai tare afectata, seamana cu solzii de peste. Dupa cate am citit prin forumuri, majoritatea celor care sufera de aceasta boala se bucura de o perioada de "alinare" vara, la caldura si la soare; asa este si la mine. am incercat foarte multe creme, iar pentru perioada rece folosesc creme care au efect mai rapid de indepartare a scuamelor SMUDERM (costa cam 12 lei 150 ml. insa de aproape un an nu am mai gasit-o in farmacii) si acum folosesc DERMOPROP, un unguent pe baza de uree, cafeina si propolis. Va spun sincer ca dupa 2 saptamani de folosire zilnica, (doar in zona gambelor) pielea este mult mai curata si mai putin uscata. Costa intre 7 si 10 lei, se gaseste in farmacii si in plafare, o recomand cu toata increderea la toata lumea, merita sa o incercati, mai ales ca nu este scumpa.
Va doresc sanatate la toti, si profitati de soare cand se poate.

Danabonbon 02.02.2010 22:36

Intrebare - sezonul nasterii are o influenta?

Sotul meu are ihtioza vulgara. Desi nu am avut nici o problema in a accepta acest lucru, ne gandim la ideea de a face un copil si, asa cum ati patit si voi, ma framanta grija ca aceasta boala sa nu fie transmisa si copilului/copiilor nostri.

Astfel, am facut o "microcercetare" in cadrul familiei sotului meu si am descoperit ca rudele nascute in sezonul rece sunt cele care au mostenit aceasta ihtioza, pe cand cele nascute vara sunt perfect sanatoase. Astfel, as vrea sa stiu daca voi,cei care ati scris pe acest forum, din cunostintele voastre, puteti sa imi confirmati acest lucru.

O alta mentiune ar fi ca fumatul pe perioada saricinii (conform "microcercetarii" mele) poate agrava ihtioza, in sensul ca daca la parinte aceasta este pe o arie mai mica, la copilul nascut dupa o sarcina in care mama a fumat, ihtioza poate afecta o portiune mai mare a corpului.

Si legat de cele spuse mai sus, sansele de nastere a unui copil cu ihtioza cand unul dintre parinti este afectat si celalalt nu, sunt de 25% la fiecare sarcina. E vorba de genetica, respectiv genele transmise care pot fi dominante sau recesive si modul in care aceste gene se pot combina.

remedii_naturiste 03.02.2010 08:05

Am gasit ceva aici : http://simptome-remedii.ro/afisare.p...htioza-vulgara . Sper sa fie de folos !

Ora este GMT +2. Ora este acum 05:27.
1 2 34 din 4 pagini

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.