Forum TopSanatate
1 23 din 3 pagini

Forum TopSanatate (http://www.topsanatate.ro/forum/index.php)
-   Nutritie (http://www.topsanatate.ro/forum/forumdisplay.php?f=4)
-   -   vreau sa slabesc (http://www.topsanatate.ro/forum/showthread.php?t=474)

ursulet 16.12.2005 22:13

vreau sa slabesc

vreau sa slabesc,dar sa nu imi afectez sanatatea.vreau o dieta sanatoasa.pe toate care le stiu pot avea urmari naspa.ce idei imi dati?sunt scunda si grasuta,vreau sa fiu mai slaba....ce pot face?

mchirita 19.12.2005 17:41

slabire

Vreau sa-ti spun ca am gasit o linie de produse pentru sanatate si eu am rezultate foarte bune. Sunt produse de control al greutatii, produse impotriva imbatranirii pielii, pentru sanatate, sitemul cardiovascular si digestie.
Nu sunt atat de scumpe, chiar sunt ieftine pentru ca faci economie la mancare si nici nu iti este foame.
Eu le folosesc impeuna cu toata familia, bineanteles ca fiecare are un program peronalizat.
Ai si o consultatie gratuita inainte de folosirea produselor si monitorizare pe intreaga perioada de slabire.
Daca vrei sa vorbim mai multe sau acest program poti sa ma suni oricand Mariana Chirita 0722580131 sau mchirita@yahoo.com

liliana68 04.01.2006 13:38

as dori sa slabesc

as dori sa slabesc dar cu bani putini nu se poate decat prin infometare care nu cred ca e o solutie buna.

blondy_passion 17.01.2006 22:38

Buna

vreau satzi zic k dak vrei sa slabesti trebuie sa ai vointa.....shi fa cat mai multe flotari te scapa shi de burtik....incearca sa faci mult mult sport numai asha potzi scapa de grasimea in plus...shi alearga:*:*BAFTA!!!

bunicka_bla 21.01.2006 10:30

daca vrei, poti!

E greu sa renunti la ceva ce-tzi place.....e omul de asa natura:)
Oricum...incearca sa mananci cat mai echilibrat (nu exagera cu dulciurile si carnea grasa).....si apuca-te serios de un sport...alearga, inoata, mergi pe jos cat mai mult....mergi la o sala de fitness de 2-3 ori pe saptamana...si nu manca dupa ora 18...si, pe langa ca te vei simti mult mai bine (vei avea mai multa energie)....ai sa vezi ca.....in cateva luni (depinde de tine in cate) ai sa fii mandra de tine.
Multa ambitie!:)

anishor 21.01.2006 14:04

si eu vreau sa slabesc

Salutare! si eu vreau sa slabesc..Problema la mine este ca eu stiu ce sa fac, dar nu am vointa..Pe mine stresul ma omoara si ma face sa renunt..
Am incercat de multe ori sa slabesc: am mers la sala unde lucram la bicicleta, faceam in medie cate 500 de abdomene pe zi si lucram picioarele, mancam cat imi permitea bugetul de sanatos si de putin..Mancam chiar si dupa 6 seara, dar numai iaurt si fructe sau morcovi..Dar incetul cu incetul am inceput sa ma las de toate acestea...Nu mai am chef sa merg la sala , sunt stresata cu examenele si cu problemele existentiale si nu reusesc sa gasesc in mine un punct de plecare, un nou inceput...
Am inceput sa iau proportii, nu prea rau, dar eu imi dau seama dupa haine..
Ce sa fac? Sa astept trecerea iernii pt a putea alerga sau sa-mi mobilizez toate fortele pt acum?
Va multumesc.

caytana 23.01.2006 10:07

Citat:

In prealabil postat de tanculetzboo
eu am slabit deja 7 kg in 40 de zile , desi am trecut peste sarbatori , este o cura destul de usoara , si nu faci foame in adevaratul sens al cuvantului....dar faci trafament si mananci mult mai putzin.am sa continui pina reusesc sa dau jos 20 de kg.

Buna!Ma bucur foarte mult pentru tine ca si reusit sa slabesti!iti doresc in contiunuare sa poti sa reusesti ce ti-ai propus!Si dc nu te superi as dori si eu dieta,reteta ta ca sa pot slabi si eu1multumesc

sibel 24.01.2006 10:04

tanculetzboo spune-ne si noua ccum ai reusit.

floricica 24.01.2006 11:17

slabire

este o cura de slabire pentru fiecare in functie de grupa sanguina

papusika2005 26.01.2006 19:02

e valabil pt toata lumea

de ce va incapatanati sa tineti tot felul de diete si cure de slabire care nu au nici un rezultat sau daca au e de scurta durata.imi permit sa fac aceste comentarii deoarece sunt medic nutritionist si studiile imi dau voie sa va dau cateva sfaturi,ca sa fim sanatosi si sa aratam bine trebuie in primu rand sa mancam sanatos....si aici e mult de spus si nu am timp sa stau mult la povesti.daca aveti vreo probolema scrieti-mi pe adresa aceasta papusika_tm@yahoo.com si va ajut cu placere.o seara placuta tuturor!!!!

Irimia 26.01.2006 22:03

Cum sa slabesti?

Ai fost mereu asa? Ai incercat sa tii diete? AU dat sau nu rezultate? Ce diete ai tinut? Stiu ca se practica cura cu supa de varza..care e total inutila pentru corp si iti incetineste metabolismul, si mai multe circula , am vazut prin librarii in ultima vreme din ce in ce mai multe carti cu dieta Atkins, care dupa parerea mea nu e asa buna. Ca sa te mentii trebuie sa incluzi miscare in programul tau zilnic si nu trebuie sa faci 500 de abdomene :). Poti sa iti plimbi cainele, sa mergi o statie de autobuz pe jos, etc.... sunt metode iti trebuie vointa. Si miscare te ajuta sa scapi de stres. Trebuie sa incerci in primul rand sa mananci mai sanatos, sa eviti grasimile saturate. Incearca sa faci un program de dezintoxicare pentru ca ajuta corpul sa fie mai receptiv la schimbarile dietei tale.

gocci 31.01.2006 19:35

si nu uita sa bei apa plata peste doi litri .poti adauga si putina lamaie

grimispiridon 02.02.2006 07:01

Citat:

In prealabil postat de ursulet
vreau sa slabesc,dar sa nu imi afectez sanatatea.vreau o dieta sanatoasa.pe toate care le stiu pot avea urmari naspa.ce idei imi dati?sunt scunda si grasuta,vreau sa fiu mai slaba....ce pot face?

buna! eu am folosit o dieta f. buna si cu urmari benefice asupra intregului organism.Iti recomand sa vizitezi :www.slabirerapida.ro si dupa aceea discutam la tel.0721286402 sau e-mail:grimi_spiridon@ahoo.com

elena madalina 02.02.2006 18:21

citesc aceste mesaje de mai mult timp si am ajuns la aceiasi concluzie ca toata lumea da sfaturi dar concret nimeni care a urmat o cura de slabire si a avut succes nu a scris concret ce a mancat si ce a facut. daca e cineva care a facut acest lucru cu rugaminte un raspuns

elena madalina 02.02.2006 18:23

raspuns pentru grimi

grimispiridon te rog concret ce ai urmat si ce ai facut de ai slabit asteptam cu totii un raspuns, sau un indiciu unde gasim reteta pe care ai urmat-o,mersi.

misha_stefi 07.02.2006 14:32

Eu am reusit....

Am reusit sa slabesc fara sa ma infometez cu ajutorul metodei "Michel Montignac - Mananc deci slabesc" si chiar da rezultate. Eu am reusit sa slabesc in doua saptamani 4 kg pe mine nu ma intereseaza sa slabesc brusc.

Lilith 10.02.2006 15:07

am reusit sa slabesc in 5 saptamani 6 kilograme jumate cu weight watchers o dieta bazata pe puncte
e foarte buna nu te infometezi, pana acum m,a infometam si ma ingrasam dublu dar de cand tin WW pot sa fac si mici abateri e super misto dieta

celya2005 14.02.2006 18:41

Recunosc K Ma Infometez

Citat:

In prealabil postat de liliana68
as dori sa slabesc dar cu bani putini nu se poate decat prin infometare care nu cred ca e o solutie buna.

Buna sunt Andreea si sa stii k de vreo 2 ani am o obsesie cu slabitu si cand zic obsesie VORBESC SERIOS.De vreo 4 zile ma supun la niste adevarate torturi si mi-e tare frica de efectul yo-yo.regimul meu consta in :
renuntarea definitiva si irevocabila la CINA
FARA pic de sare sau paine
EVIDENT FARA DULCIURI
Sa stii k dupa 4 zile am dat un kg jos dar sunt ferm convinsa k nu i sanatoasa treaba

danaposirca 15.02.2006 08:47

Citat:

eu am slabit deja 7 kg in 40 de zile , desi am trecut peste sarbatori , este o cura destul de usoara , si nu faci foame in adevaratul sens al cuvantului....dar faci trafament si mananci mult mai putzin.am sa continui pina reusesc sa dau jos 20 de kg.

Esti grozava daca ai reusit acest lucru.Dar cum?Ajuta-ma si pe mine.

corina__38 15.02.2006 19:07

vreau sa slabesc

Am incercat multe retete de slabit dar fara rezultate pozitive.Poate ca am omis unele proceduri.Spunetimi cum sa procedez pe viitor si daca se poate trimitetimi niste retete care sa stie ca a dat rezultat.Va multumesc!

corina__38 15.02.2006 20:30

Citat:

In prealabil postat de corina__38
Am incercat multe retete de slabit dar fara rezultate pozitive.Poate ca am omis unele proceduri.Spunetimi cum sa procedez pe viitor si daca se poate trimitetimi niste retete care sa stie ca a dat rezultat.Va multumesc!

Bravo pt reusita dar spunemi si mie cum,te rog!!!Ca de mult timp tot incerc si nu reusesc.

corina__38 15.02.2006 20:33

Citat:

Bravo pt reusita dar spunemi si mie cum ca eu nu am reusit inca!!!

cbordea 16.02.2006 15:49

salut,
va dau o solutie sanatoasa si eficienta de a slabi. Am experimentat-o si va asigur ca da rezultate. Va-ti gandit vre-o data de ce slabiti cand va imbolnavi-ti? Va spun eu , pt ca tine-ti regim. Iata solutia salvatoare,
reduci definitiv din regimul tau alimentar urmatoarele produse: sucurile cu acid in primul rand coca cola, carnea mai grea si grasa ( porcul, chiar si vita contrar a ceea ce ve-ti auzi sa sti-ti ca nici carnea de vita nu face bine, pestele foarte gras ), prajiturile ce contin faina si oua, dulciurile in general, alune si seminte nu mai zic, evita alcoolul, cartofii prajiti si prajelile in general si bineinteles fara cafea si tigari. De cafea m-am lasat dar de fumat nu fumez.
Ai voie in schimb sa bei din cand in cand o cana cu lapte ca sa-ti iei calciul necesar.
Eu a trebuit sa tin un astfel de regim deoarece ma imbolnavise-m si am slabit 8 kilograme, dar am observat ca datorita regimului nu pune-am nici macar un kilogram pe mine. Cum am inceput sa mananc si altceva in afara de regim am inceput sa pun kilograme pe mine. Oricum dupa ce am experimentat metoda , acum stiu sigur ca exista de a slabi fara sa-ti afecteze organismul.

mitumac 17.02.2006 07:30

Cand te apuci de o cura de slabit,trebuie sa fii pregatit psihic...Cu vointa si un meniu "mai putin delicios" obtii rezultate...Si acupunctura ajuta la slabit...si nu numai

irinabotez 17.02.2006 20:21

am vazut multe retete de slabit printre care si una in care trebuie sa maninci mere grefe clementine morcovi telina (mai erau si alte produse dar nu le mai tin minte) cica aceste produse te ajuta sa consumi energie adica slabesti mincind nu stiu cit de bune sint pt a slabi dar oricum daca le consumi sint sanatoase:))) trebuie sa vezi si partea buna daca stie cineva sa scrie va rog pe forum

ileanacamelia 18.02.2006 02:44

totul e sa vrei..

Totul e sa vrei cu adevarat sa slabesti.Daca numai te plangi ca esti gras si astepti solutii miraciloase este egal cu 0.Eu vad lucrurile ceva mai simplu: elimini fainoasele,dulciurile si grasimile in exces, treci pe fructe si legume cat mai multe si faci sport.Mananci ce-ti place dar sarac in calorii !!!

monique 20.02.2006 16:13

apropo de slabire cu acupunctura ,am auzit ca se pot pune cercei speciali in urechi , cercei care pusi intr-un punct anume pe urechi , ajuta la slabit . STIE CINEVA DE ASA CEVA ????

onix_82 21.02.2006 20:17

Fara diete anemice

Eu personal sunt o pofticioasa inraita, daca poftesc la ceva si nu mi se da, fac temperatura.Asa ca daca vroiam sa slabesc trebuia ceva care sa nu ma opresca de la mancare.Si am gasit aceste prafuri elvetiene, care se amesteca in lapte.Nu trebuia sa tin nici o dieta,nici o restrictie la mancare, si in 14 zile am dat jos kg in plus

papusika2005 27.02.2006 15:14

am ramas uimita de tot ce citesc pe acest forum,foarte multe fete,femei au probleme cu greutatea si aici fiecare cu parerea nu conteaza daca e buna sau proasta,eu sunt medic nutritionist si va asigur ca nu slabiti cu dietele sau cu regimurile luate de pe net sau auzite,vazute pe foromul acesta.daca aveti de nevoie de sfaturi va ajut cu placere.ca sa avem un organism si un corp sanatos si armonios trebuie sa stim sa mancam,adica trebuie sa stim ce si ca de sanatos mancam.scrieti-mi pe papusika_tm@yahoo.com.o zi buna....

eia 02.03.2006 22:34

Cura De Slabire,ziceti?

Exista pe piata o carte care se intituleaza CUM SA SLABESTI MANCAND SANATOS! E scrisa de un francez,nu mai imi amintesc numele! Mama mea s-a tinut de retetele din cartea asta si a slabit 10 kg in 4-5 luni!
Va spun pe scurt ce presupune! Se interzice painea! Dimineata doar cine tine neaparat cu un iaurt! Si in general nu se amesteca orezul,cu cartofii,cu friptura...Scrie asa:mananci pana iti pocneste burta,dar un singur fel de mancare,nu combinatii gen friptura cu cartofi! Nu! Bun e friptura cu salata,pana te saturi!
Cumparati-va cartea si o sa vedeti ca nu o sa regretati si nici nu va infometati!
A...si f.important! Nu mancati fructe imediat dupa masa! Ori inainte cu o jumate de ora inainte de masa,ori la o ora -doua dupa masa! E explicat in carte si mecanismul de actiune al fiecariu aliment,si combinatiile de alimente compatibile (care nu ingrasa) si cele incompatibile...TOT
O sa fiti multumite,fetelor! Si nu numai ca o sa slabiti,dar e si un regim de viata sanatos cu aceasta alimentatie!
SUCCES!

gacicutza87 05.03.2006 18:36

reteta rezonabila

o reteta rezonabila pt slabit si care a dat rezultate...fara cheltuieli mari si fara riscul de a te imbolnavi...4 kg intr-o saptamana...

gacicutza87 05.03.2006 18:41

Citat:

In prealabil postat de onix_82
Eu personal sunt o pofticioasa inraita, daca poftesc la ceva si nu mi se da, fac temperatura.Asa ca daca vroiam sa slabesc trebuia ceva care sa nu ma opresca de la mancare.Si am gasit aceste prafuri elvetiene, care se amesteca in lapte.Nu trebuia sa tin nici o dieta,nici o restrictie la mancare, si in 14 zile am dat jos kg in plus

unde se gasesc aceste prafuri si cat costa...???astept raspuns te rog frumos...

deiuta24 14.03.2006 14:46

eu am cunostinte care au slabit in jur de 4-5 kg pe luna tinand o cura foarte simpla. Poti sa mananci oricat si aproape orice.Dar fara: cartofi, paste, zahar, paine, banane, orez . In schimb poti sa mananci carne oricum gatita si oricat de grasa, in orice cantitate si salate foarte multe. Acum tin si eu aceasta cura si da rezultate.va pup.si bafta!!

lory_katty 20.03.2006 17:12

Buna,

eu am reusit sa slabesc mancand in fiecare zi grefruit roz,dimineata,in rest am mancat normal!nu am slabit exagerat(cam 2,5 kg intr-o luna si ceva),dar nici nu m-am mai ingrasat dupa aia.

victorin 20.03.2006 20:01

vreau sa slabesc

Cine ma poate ajuta sa pot slabi il rog sa ma ajute. Problema e ca sa ma invete cum sa am vointa pentru a urma o dieta cat se poate de vegetariana "dar sa ma tenteze" sa o pot urma. Multumesc anticipat!

amikabuna 20.03.2006 20:06

eu am solutia

Citat:

In prealabil postat de victorin
Cine ma poate ajuta sa pot slabi il rog sa ma ajute. Problema e ca sa ma invete cum sa am vointa pentru a urma o dieta cat se poate de vegetariana "dar sa ma tenteze" sa o pot urma. Multumesc anticipat!

Zsfdasfasdfasdfas

desideria 05.04.2006 13:10

ajutor la slabit

In aproape toate revistele si pe site-uri apar retete de slabit, date de persoane mai mult sau mai putin documentate. Un regim de slabire urmat "dupa ureche" poate fi ineficient sau poate sa duca la tulburari grave de sanatate. Una dintre metode este regimul de hrana hipocaloric. Slabim initial, dar ce ne facem cand organismul s-a obisnuit cu mai putine calorii (mai putina hrana) si incearca sa utilizeze cat mai eficient ceea ce primeste. Kilogramele nu se vor mai topi ca la inceput, poate fi o stagnare sau chiar o usoara crestere in greutate? O alta metoda este regimul disociat. Se obtin rezultate bune dar trebuie urmat pe o perioada destul de lunga si scaderea in greutate nu este tocmai spectaculoasa. Reteta cu supa de varza promite rezultate miraculoase dar este hipocalorica si diuretica, ceea ce poate conduce la stare de slabiciune si deshidratare. In plus, dupa terminarea regimului exista riscul sa revenim la greutatea initiala sau chiar mai mult.
In general, regimurile de slabit hipocalorice (sub 1500Kcal/zi) ne readuc de unde am plecat; eficiente sunt cele de lunga durata.
De asemeni, pe piata suplimentelor nutritive gasim multe produse care promit ca ne vor indeplini visul de a deveni "top model". Nu toate reusesc.
Dar exista un produs cu adevarat eficient in lupta cu kilogramele; DIOMFIBRA LIGHT. Este sub forma de comprimate masticabile, cu gust usor dulce, placut de tarata de grau, care se iau inainte de masa, dupa care se beau 1-2 pahare de apa. Apa este foarte importanta pentru a mari volumul acestor comprimate in stomac si a crea in acest fel senzatia de satietate. Daca inainte de masa cu 10-20 min avem stomacul partial umplut nu vom mai manca la fel de mult. Rezultatul se obtine in timp dar nu este "reversibil" si nici nu ne afecteaza sanatatea. Dimpotriva, ne amelioreaza tranzitul intestinal. In plus, produsul nu ofera calorii organismului, nu ataca dintii si poate fi utilizat si de catre diabetici. Pentru a obtine mai usor rezultatul dorit trebuie sa avem grija si de ceea ce mancam, pentru ca eu cred ca nu exista nici un supliment alimentar care sa ne ajute sa slabim si in acelasi timp sa mancam normal. Cine afirma acest lucru ori minte ori nu stie ce spune. Cu Diomfibra light si cu cateva reguli de alimentatie se poate spune ca ne alimentam sanatos si slabim in acelasi timp:
- reducerea procentului de grasimi din alimentatie (evitarea alimentelor prajite sau prea grase);
- reducerea cantitatii de paine si dulciuri;
- cresterea consumului de legume crude (salate din frunze verzi, radacinoase);
- fructele pe post de gustare intre mese;
- evitarea cinei copioase si la ore tarzii.
Mai toate curele de slabire cuprind si reducerea cantitatii de mancare ceea ce inseamna si mai putine vitamine introduse in organism. Prin suplimentarea cantitatii de fructe si legume crude in detrimentul painii, grasimilor si dulciurilor se evita acest neajuns. In schimb vitaminele din grupul B se pot suplimenta mai usor prin administrarea de drojdie de bere, dimineata pe stomacul gol. Ma refer nu la drojdia pe care o folosim la cozonaci (care ne baloneaza si nu ne aduce profit) ci la comprimate de drojdie de bere. Cu drojdie te vei simti mai vioaie din punct de vedere fizic si vei avea un tonus psihic bun.
Sper ca v-am oferit cateva sfaturi utile in problema kilogramelor nedorite, tie si celor care frecventeaza acest site.

Desideria

byby 15.05.2006 09:09

si eu am slabit

buna.
si eu am slabit in 3 luni 21Kg, dar dupa 2 ani am pus la loc jumatate.
mancam din 3 in 3 ore de 4 ori pe zi.(8;11;14;17)
o masa= 1 mar ,
= 1 iaurt
= 1 ou fiert tare(nu mai mult de 3 oua pe saptamana)
= 1 piept pui pe gratar s-au fiert
= 100g sunca presata sau 2 cremwursti

deea_21 30.05.2006 10:48

incearca sa mananci normal dar sa eviti lucrurile foarte grase nu-i bine sa iei o decizie aspra sa nu mai mananci sau sa mananci mai putin etc fa sport cat mai mult la sala astfel grasimile vor fi eliminate este sanatos si nu are efecte secundare in plus iti tonifici corpul si vei obtine ceea ce vrei.

liana10 09.06.2006 15:53

Vointa am, dar nu pt mult timp. Exact ca in reclama: slabesc, ma ingras, slabesc din nou, ma ingras mai mult, slabesc mai greu, ma ingras mai repede.
Am tinut dieta cu ciorba de varza, mancam numai legume si fructe, dar nu m-a tinut decat vreo 4-5 luni.
M-am apucat de sport, mi-am cumparat un stepar, faceam 100 de abdomene pe zi, pana m-am saturat.
Problema mea e ca sufar de anemie cronica si tratamentul impotriva acesteia a fost numai cu vitamine, fier, calciu si trebuia sa le iau inainte de masa de 3 x pe zi. Asa m-am trezit cu 10 kg in plus in 3 luni, adica la 70 de kg, si am 1,65m, asta se intampla in 2002, si de/atunci tot ma chinui sa le dau jos. Reusesc sa ajung la 65kg cu mari eforturi, dar nu ma tine mult si revin la 70, de unde am plecat.
Sunt disperataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

Ora este GMT +2. Ora este acum 08:43.
1 23 din 3 pagini

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.