Forum TopSanatate

Forum TopSanatate (http://www.topsanatate.ro/forum/index.php)
-   Medicina alternativa (http://www.topsanatate.ro/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   un tratament eficient pentru helicobacter pylori? (http://www.topsanatate.ro/forum/showthread.php?t=1541)

arieta15 06.04.2008 20:39

un tratament eficient pentru helicobacter pylori?

mi-am facut analizele si prin metoda ELISA mi-a iesit prezent helicobacter.
stie cineva un tratament eficient ,am citit ca se poate trata cu paraprotex un produs natural oare sa fie bun?
multumesc!

JENYGNLD 13.04.2008 16:41

Helicobater Pylori

Draga mea ,
H.P este o bacterie foarte periculoasa si din pacate foarte frecvent intalnita astazi.Aceasta bacterie netratata rapid duce la Ulcerul de stomac si mai depart la cancerul de stomac,gastrite.Iti recomand din toata inima un produs foarte complex natual 100% biocombatibil cu organismul uman bazat pe legume si fructe.Este un produs creat de un renumit DR.cunoscut la nivel mondial pentru ca a inceput lupta impotriva cancerului si a creat primul laborator de chimioterapie din lume in anii '50.Acest produs este in primul rand pentru preventia cancerului de san si de prostata,contine o substanta numita SULFORAFAN care se gaseste in mugurele de broccoli si care distruge H.Pylori.La antibiotice aceasta bacterie este imuna.L -am recomandat foarte multor persoane si rezultatele au fost 100% rezovate.

Dac doresti scrie la floryarts@yahoo.com

anknic 26.01.2009 18:44

Nu mai vorbiti prostii!

Helicobacter pylori nu este imuna la antibiotice, exista vreo 4 scheme de tratament...una din ele tot o da gata!

mergi la medic si lasa prostiile naturiste ca dai in cancer gastric!

kamelya 09.02.2009 19:07

buna seara. am un fiu de 16 ani care din luna 06.2008 se chinuie cu helicobacter pylori. am incercat 3 tipuri total diferite de tratare a acestei afectiuni: medicamentoasa, naturista si homeopata. si ???????????/ el este tot prezent si dupa tratamentele naturiste si homeopat , valorile au crescut
a scazut doar dupa cel medicamentos, pe care l-am tinut initial.
dupa cel medicamentos cu amoxicilina 750mg /3 ori pe zi; metodidazol-1/zi, omeprazol -dimineata; ranitidina si un regim alimentar f.f.f.ff strict, adica doar fier si frip, a slabit 8kg si nu prea mai putea sta in picioare . tratamentul l-a tinut 14 zile.atunci am repetat analiza ( initial nu am avut valori la analiza, asa ca imi este greu sa fac o comporatie) si avea o valoare de 78.1 fata de o valoare de referinta de <=15. dupa cel naturist, adica ULCEROFIT, analiza a fost de 146,5 iar dupa cel homeopat=276. este adevarat sa a putut sa manance mai bine (fara fructe si legume crude, de fapt orice fermenta si fara prajeli), s-a ingrasat la loc, dar el este tot acolo si cu niste volori f.f. mari.
DACA STITI SI ALTCEVA VA ROG SA POSTATI !!!!!!!!!!!!!!!1
SANATATE MULTA!

JENYGNLD 16.03.2009 19:21

Imi pare rau pentru d-na anknic.Sunt studii clare care arata ca Helicobacter pylori este imuna la antibiotice.Sa spuna aici pe forum persoanele care au facut tratamen cu antibiotice si au rezolvat aceasta problema.De ce oare vorbiti in necunostinta de cauza?
Foarte multe persoane de pe forum au consumat acest produs si au avut rezultate benefice foarte repede.Stiti ce sunt cruciferele,ce contin ele,ce beneficii aduc?
Cine doreste chiar sa scape de aceasta bacterie foarte des intalnita astazi si care netratata duce la ulcerul de stomac si apoi la cancerul de stomac ma poate contacta la floryarts@yahoo.com

babalulla 17.03.2009 13:13

remedii naturiste-aloe vera

da eu pentru a scapa de Helicobacter pylori recomand remedii naturiste-aloe vera, produse naturale 100%, nu dau reactii advese, iar in comparatie cu antibioticele sau produsele farmaceutice de sinteza, unde cand citesti un prospect vezi ca au 2-3 indicatii si de 5-7 ori mai multe contraindicatii, ceea ce la produsele naturiste nu gasesti nici macar o contraindicatie. detalii pe: Aloe Vera-Medicul Tacut

grasutzu 02.11.2009 16:00

un sfat

am fost diagnosticata cu helicobacter pozitiv intens. am fost la doctor si mi-a prescris antibiotice fara sa imi explice in ce consta aceasta boala sau ce urmari are. eu vreu sa raman insarcinata si nu vreau sa iau antibiotice si iam zis si el ma dat afara din cabinet. este un altfel de tratament sau ce trebuie sa styu despre aceasta afectyune. va rog ajutatima.

JENYGNLD 03.11.2009 18:26

Antibioticele nu distrug Helicobacter Pylory,ba mai mult distrug flora intestinala.Exista un Integrator alimentar care distruge HP .Am scris un articol mai sus.mai multe detalii floryarts@yahoo.com

forever 10.11.2009 17:35

Incearca sa rezolvi prolema pe cale naturala,mai ales ca vrei si un bebe,deci daca te intereseaza pot sa iti dau mai multe informatii maragind@yahoo.com

dorina27 13.11.2009 08:26

forever

Citat:

In prealabil postat de babalulla
da eu pentru a scapa de Helicobacter pylori recomand remedii naturiste-aloe vera, produse naturale 100%, nu dau reactii advese, iar in comparatie cu antibioticele sau produsele farmaceutice de sinteza, unde cand citesti un prospect vezi ca au 2-3 indicatii si de 5-7 ori mai multe contraindicatii, ceea ce la produsele naturiste nu gasesti nici macar o contraindicatie. detalii aici

Buna dimineata!
Sunt deacord cu dvs. Am avut aceasta problema si nu numai si infectie urinara cu bacilul Ecoli. Imaginativa ca, am luat antibiotice, inani de zile cu Kg, dar,Ecolii au devenit imuni la tr. iar pylorii erau la ei acasa.
Spun da produselor aloe vera dar nu cumparate de la ori ce firma, (am consultat mai multe), unele au tehnologie prin presare la rece. Eu am luat de la FLP, acestia folosesc numai sucul din interiorul plantei.
Schema de tratament a fost urmatoarea;
Tratamentul a durat 3 luni.
Aloe vera gel sau Beri nectar(recomandat pentru infectii urinare in special).
Forever active probiotic.
forever bee propolis.
Cu aceasta schema am rezolvat; Infectie cu bacilul E coli. helicobacterul.
Dar, cel mai important , am reusit o dezintoxicare a organismului complecta(de la antibiotice s-a dezvoltat o reactie adversa la medicamente adica poli alergica si imuna).
Dar pentru dzintoxicare am complectat si cu; tarate de grau, 1.2 linguri/stomacul gol. si 1/saptamana ,clisma cu ceai de pelin pentru a ajuta si curata complect tracul intestinal. Ce am vazut eu a fost rezultatul vizibil al depozitului din intestine credeti-ma dezagreabil, nu constientizam ce poate exista in intestine. La analizele de laborator (eram in evidentele, nefrologului si imunologului), E coli a disparut si la analize repetate de-a lungul anilor, nu au mai aparut , dar evident am avut grija sa nu ma reinfestez (prin igiena atenta si preventiv am mai facut cate o cura cu berii nectar 1.2/an.), Helicobacterul de asemeni nu a mai aparut , dar, acum citesc conspectele medicamentelor si am grija sa-miprotejez stomacul. De obicei le evit pentru ca, am descoperit ca la FLP, sunt scheme pt. toate diagnosticile(mai usorse face preventia decat tratamentele).Pentru a cunoaste despre ce vorbesc, intrati pe google/FLP aloe vera forever, la scheme si tratament. Cititi cu atentie la detalii despre fiecare produs in parte, obtinere proces tehnologic, continut cantitate activa%.Studii aprofundate, de catre cine, lansare/piata,aprobari, autorizari,premii nobel acordate de cei mai renumiti oameni de stiinta,biologi,chimisti,medici etc.(cu asta dealtfel am inceput, nu am consumat la intamplare aceste produse). De altfel ma-m consultat , evident dupa rezultate , cu medicii care ma-u tratat ani de zile fara rezultate si ca bonus le-am oferit cadou un manual de produse. Produsele sunt scumpe dar eficiente . deviza ''aloe fara cutit''. sunt sigura ce spun pentru ca, eu am avut o multitudine de boli, cauza; insuficienta corticosuprarenala. a trebuit sa fac tr. indelungat cu, cortizon(nu aveam productie propie),iar cortizonul de sinteza mi-a damblagit organismul.Va puteti inscrie dvs. direct la depozitul cel mai apropiat din zona dvs. inscriere/gratis la pret mai eftin cu 30%.decat de la agenti, sau va inscrieti printrun agent din orasul dvs. sau nu numai. orcine va poate inscrie/net.
Dorina

echinaceea 25.11.2009 22:06

o metoda 95% sigura si noninvaziva

Au fost obtinute rezultate convingatoare prin folosirea Transfer Factor Plus in tratamentele multiple ale helicobacter pilori (Hp), asociat cu ulcerul duodenal, de catre V. Telnyikh de la Academia Medicala Sechenov din Moscova. La studiile clinice au luat parte 35 de pacienti cu ulcer duodenal asociat cu Hp. Au fost impartiti in doua grupe. Celor din grupul de control (15 pacienti) li s-au administrat omez, amoxicilina si claritromicina potrivit cu tratamentul traditional cu scopul distrugerii Hp. Cei din grupul principal (20 pacienti) au primit Transfer Factor Plus timp de 10 zile, cate 6 capsule pe zi (2-2-2), apoi pentru urmatoarele 20 de zile cate 3 capsule pe zi (1-1-1), impreuna cu terapia de eradicare (distrugere). Rezultatele de laborator care au masurat imunitatea celulara si umorala, au aratat existenta unui dezechilibru imun pronuntat la pacientii cu ulcer duodenal asociat cu boala H Pylori unde aceasta a persistat mai mult de 2 ani si unde au existat conditii patologice ale sistemului hepato-biliar. Mostrele de sange de la acesti indivizi au aratat ca a aparut o scadere atat procentuala cat si a numarului absolut de celule NK (distrugatori naturali) cu scaderea activitatii, o scadera a T-helper(ajutatori) si o crestere a numarului de distrugatori-T(care interzic) care duc la scaderea indexului imunoregulator. Alti autori au obtinut date asemanatoare (4,5,53,55). Terapia de 10 zile de distrugere(eradicare) cu omez, amoxicilina si claritromicina a agravat dezechilibrul imunitar care a dus la dezvoltarea unei imunodeficiente secundare datorita activitatii antibiotice si a agravarii dysbiosis-ului sau intestinal. Combinarea terapiei de distrugere a Hp cu imunomodulatorul natural Transfer Factor Plus a adus o imbunatatire importanta din punct de vedere statistic atat a imunitatii celulare cat si umorale fapt ce a dus la normalizarea indexului imunoregulator si imbunatatirea conditiei pacientilor cu ulcer duodenal. In mod specific, eficacitatea terapiei de distrugere(eradicare) a crescut cu 21.7%, durerile si sindromul dys-peptic, in mod special, au disparut cu 4-4.5 zile mai devreme si ulcerul mucos s-a cicatrizat cu 8 zile mai devreme la grupul caruia i s-a administrat TF Plus prin comparatie cu grupul de control. Distrugerea Hp a fost in proportie de 73.3% in grupul de control si de 95% in grupul care a primit TF Plus. Datele clinice obtinute si datele de la alti autori au aratat eficacitatea folosirii Transfer Factor si Transfer Factor Plus in diverse patologii somatice si infectioase.

echinaceea 25.11.2009 22:14

Citat:

In prealabil postat de babalulla
da eu pentru a scapa de Helicobacter pylori recomand remedii naturiste-aloe vera, produse naturale 100%, nu dau reactii advese, iar in comparatie cu antibioticele sau produsele farmaceutice de sinteza, unde cand citesti un prospect vezi ca au 2-3 indicatii si de 5-7 ori mai multe contraindicatii, ceea ce la produsele naturiste nu gasesti nici macar o contraindicatie. detalii aici

scuza-ma ca intervin,dar in ceea ce sustii tu sunt si nite neadevaruri,uite de ce :

Gel stabilizat de Aloe vera, sorbitol, acid ascorbic, acid citric, sorbat de potasiu, benzoat de sodiu, gum de xantan, tocoferol (vitamina E).

gel de aloe vera si NISTE E-uri:

sorbitol ( E-420 )
acid citric ( E-330 )
sorbat de potasiu ( E-202 )
benzonat de sodiu ( E-211 )
guma dexantan ( E-415 )

sper ca nu te superi pe mine,dar ingredientele sunt luate de pe bidonul galben de gel de aloe de la forever

TF_ 16.12.2009 08:41

Intr-adevar cu TRANSFER FACTOR PLUS se obtin rezultate remarcabile in eradicarea acestei bacterii foarte rezistente la tratamentele conventionale...sunt studii de specialitate care au fost facute pe pacienti care aveau ulcer asociat cu H. Pilory si dupa cura cu TRANSFER FACTOR PLUS , gradul de eradicare a H.P. a fost de 95% !!!!

detalii despre produs : 4life.romania@gmail.com

remedii_naturiste 28.12.2009 13:32

Remedii pentru Helicobacter Pylori

Am cautat pe internet si am gasit remedii pentru Helicobacter Pylori pe site-ul www.simptome-remedii.ro .
Remedii naturiste, simptome, tratamente naturiste, informatii despre alimente, calcul indice de masa corporala, exercitii fizice recomandate, toate acestea le gasiti pe www.simptome-remedii.ro !

vivasanportal 29.12.2009 14:39

tratament cu antibiotc natural

Salut!
Intr-adevar HP este o bacterie care poate provoca ulcer, daca nu este respectata o dieta anumita si mai ales multa atentie la 'factorii de stres".
Din ceea ce cunosc eu, multe persoane sunt purtatoare ale acestei bacterii, defapt cum si a altora, dar care se "trezesc" si incep sa dauneze organismului, cand avem imunitate slaba (cum spuneam este valabil si pentru alte bacterii care le avem). De fapt aceste bacterii putem sa le privim ca niste sisteme de "alarma", care-ti dau de stire cand sistemul tau de aparare este slab (nu te alimentezi corect, nu faci miscare/sport, esti mereu in stres, nu poti controla emotiile negative smd.)
Mama mea a avut mult timp ulcer, i-au gasit aceasta bacterie HP, a urmat diverse diete (fara piparat, sarat, condimentat, prajit, cafea, alcool; cu mese dese si mici), mai ales in perioada de toamna primavara - atunci se agraveaza ulcerul. Dietele i-au ajutat intr-o anumita masura, dar ce i-a dat un rezultat mai bun, a fost un curs de anumite antibiotice, dar si dupa aceasta are grija cum se alimenteaza.

Dar de curand, am aflat de un program de tratament, elvetian (toate cu extracte din plante). Pot sa va descriu in ce consta:

1. Se ridica imunitatea cu Nigenol (cresterea imunitatii, extract din seminte de chimeon)
2. Se cicatrizeaza ranile cu Vital plus (ulei de somon cu omega3 - necesar in cicatrizarea si refacerea ranilor)
3. Se reface flora intestinala cu Floramax (de multe ori flora intestinala este distrusa de medicamente, de mediul acid care favorizeaza deteriorarea peretilor stomacului)
4. Se trateaza Heliobacterul Phyloris cu o alternativa la antibioticile sintetice - extractul din seminte de grapefruit. Acest extract are proprietatea sa lupte cu divese bacterii, virusi si microbi - bioflavonoidele si glicozidele din componenta actioneaza in asa fel incat celulele virusilor, ciupercilor si bacteriilor deja nu mai pot percepe aminoacizii care le servesc drept sursa de alimentare si, in consecinta, mor.
5. Pentru atenuarea durerilor abdominale, extern se poate folosi crema de cimbru (spasmolitic eficient). Se aplica in zona abdominala, in zona unde aveti dureri.

In intentia de a va ajuta, va propun sa vedeti descrierea pe http://www.vivasanportal.ro
sau ma puteti intreba la 0749964193.

Personal, nu am probleme cu stomacul. Am vazut cum se chinuia mama cu ulcerul si am avut grija sa mananc atunci cand imi era foame, fara abuz de alcool, cafea, fast-food. La fel sunt atent si la starile de stres (ma stradui sa-mi controlez emotiile negative). Mai fac si cate ceva exercitii fizice de dimineata si chiar iau din acele produse care le-am descris mai sus, in scop de preventie.
Sper sa fie de folos si pentru alte persoane!

va doresc sanatate!

petreflp 10.01.2010 08:55

Citat:

In prealabil postat de echinaceea
scuza-ma ca intervin,dar in ceea ce sustii tu sunt si nite neadevaruri,uite de ce :

Gel stabilizat de Aloe vera, sorbitol, acid ascorbic, acid citric, sorbat de potasiu, benzoat de sodiu, gum de xantan, tocoferol (vitamina E).

gel de aloe vera si NISTE E-uri:

sorbitol ( E-420 )
acid citric ( E-330 )
sorbat de potasiu ( E-202 )
benzonat de sodiu ( E-211 )
guma dexantan ( E-415 )

sper ca nu te superi pe mine,dar ingredientele sunt luate de pe bidonul galben de gel de aloe de la forever

Mda,dar aceste substante enumerate nu sunt e-uri,pentru ca sunt componente naturale,acidul citric provine din citrice,sorbatul de potasiu din alge marine,benzoat de sodiu din alge ca si guma de xantan,nu sunt obtinute in laborator prin sinteza,va rog sa va dati cu parerea numai atunci cand puteti argumenta ceea ce sustineti.

petreflp 10.01.2010 08:57

Citat:

In prealabil postat de TF_
Intr-adevar cu TRANSFER FACTOR PLUS se obtin rezultate remarcabile in eradicarea acestei bacterii foarte rezistente la tratamentele conventionale...sunt studii de specialitate care au fost facute pe pacienti care aveau ulcer asociat cu H. Pilory si dupa cura cu TRANSFER FACTOR PLUS , gradul de eradicare a H.P. a fost de 95% !!!!

detalii despre produs : 4life.romania@gmail.com

sunt doar studii nu si rezultate reale.

vyo111 01.02.2010 21:42

am incerca schemele si reapare bacteria dupa un timp, deci nu dau rezultat, o am de foarte mult timp aceasta bacterie .....mai distrugem mai tare si stomacul cu antibioticele....un alt remediu incercat de cineva care a dat rezultat?

bulatsergiu_flp 01.03.2010 11:02

Buna ziua!
Numele meu este Sergiu Bulat, sant consilier de sanatate in colaborarea cu compania Forever ce ofera o gama larga de produse din Aloe Vera pentru rezolvarea si prevenirea problemelor de sanatate intr-un mod natural si fara efecte secundare sau reactii adverse!
Iti pot oferi GRATUIT multe informatii care te pot ajuta in depasirea probelemei de sanatate specificate de tine pe forum...o informatie in plus ti-ar putea fi de mare ajutor, tinand cont de faptul ca e vorba de SANATATEA TA.
Astept un raspuns pe adresa de e-mail bulatsergiu.flp@gmail.com sau Ymess+Skype utilizator "stayati".
O primavara cat mai frumoasa!!!
Cu stima Sergiu Bulat!

JENYGNLD 02.03.2010 15:25

Helicobacter Pylori si cancerul de stomac

Cercetari facute in Japonia evidentiaza capacitatea broccolilor de a preveni cancerul de stomac.
Prezentand descoperirile lor in cursul intalnirii Asociatiei Americane pentru cercetari asupra Cancer,dedicata "Frontierelor in prevenirea cancerului",in Noeimbrie 2005,
cercetatorii japonezi de la Universitatea din Tsukaba au adaugat noi si semnificative date.Studiul lor a demonstrat ca sulforafanul continut in broccoli ajuta organismul sa combata si distruga microorganismele,cunoscute sub numele de Helicobacter Pylori,responsabile de producerea gastritei.Aceste bacterii sunt considerate un factor de risc pentru ulcerul peptic si pentru cancerul de stomac.Oamenii de stiinta japonezi au demonstrat ca sulforafanul glucozinolat din broccoli are capacitatea de a mentinere sub control Helicobacter pylori si de a-l distruge.Concluziile cercetarilor spun ca sulforafanul asociat cu alte elemente nutritive foarte bine asociate de oameni de stiinta constituie un factor de protectie contra cancerului de stomac.Este vorba despre un Integrator alimentar,formula exclusiva,dovezi stiintifice,formula standard,fara coloranti artificiali,aromatizanti,conservanti sau indulcitori.Nu se gasete in farmacii,se distribuie prin posta cu plata ramburs.
Mai multe informatii floryarts@yahoo.com sau 0722 260 445

lauranic 11.03.2010 14:23

Frunze Proaspete De Aloe Vera

Stiu din proprie experienta ca aceasta planta are efecte miraculoase. Va recomand sa incercati si gelul pur de aloe vera luat direct din frunzele proaspete. Efectele gelului de aloe luat direct din frunza ,sunt de cateva ori mai puternice decat efectele oricarui produs de pe piata care, conserva gelul cu mai multi aditivi alimentari ce au efecte nocive asupra organismului uman,si care stau luni de zile sau uneori si ani de la procesare si pana cand ajung la dvs.

Avantajele gelului luat direct din frunze sunt evidente:
-1-folositi 100% gel pur de aloe ,fara adaosuri;
-2 nu contine nici un aditiv de conservare sau antioxidare;
-3 actiunea terapeutica de cateva ori mai mare decat in ori ce alta forma prelucrata si conservata;
-4 va ofera toate principiile active ale plantei.

FRUNZELE DE ALOE VERA ,in stare proaspata asa cum ni le ofera natura, au o putere de purificare si efecte terapeutice mult mai puternice. Datorita acestor calitati deosebite doza zilnica recomandata pentru curele de intretinere este de 30 ml. De doua ori pe zi, dimineata pe stomacul gol cu minim 20 de minute inainte de masa si seara inainte de culcare,urmarind de asemenea sa avem stomacul gol.

Va recomand acest site daca sunteti interesati, eu am cumparat de aici si sunt multumita.
http://www.produseapicole.ro/frunze-...1f9d32bae8dd8f

Multa Sanatate!

gabriela_c 11.03.2010 15:28

Mierea de Manuka- antibiotic natural

Buna ziua la toata lumea,

un tratament naturist foarte eficient in tratarea H. Pylori este mierea de Manuka, din Noua Zeelanda. Acesta planta cu calitati deosebite creste numai acolo. Mierea de Manuka este deja bine cunoscuta si acceptata si in mediul medical in USA si UK, insa mai putin la noi. Unii doctori mai informati au inceput sa o recomande si la noi.

Cercetarile medicale realizate in ultimii 15 ani in Departamentul de Cercetare al Mierii la Universitatea Waikato din Noua Zeelanda indica faptul ca Mierea de Manuka are proprietati foarte puternice: antibacteriene, antimicrobiene, antivirale, antioxidante, antiseptice, antiinflamatorii si antifungice, facand-o extrem de eficienta in sustinerea sistemului imunitar si ameliorarea unei mari varietati de probleme de sanatate.

Directorul departamentului, Dr. Peter Molan si-a consacrat cariera cercetarii proprietatilor Mierii de Manuka si a modalitatilor in care aceasta poate fi folosita pentru ameliorarea problemelor de sanatate. El a clasificat Mierea de Manuka in functie de puterea antibacteriala, introducant factorul UMF (Unique Manuka Factor).

Atentie: nu toata Mierea de Manuka are factor UMF si in consecinta nu are calitatile terapeutice ale acesteia. Mierea de Manuka cu factor UMF este testata si certificata la laboratorul Universitatii Waikato din Noua Zeelanda.
Mierea clasificata UMF 10+ si peste poate fi folosita in mod eficient pentru rezolvarea unor probleme de sanatate.

Departamentul de Cercetare al Mierii la Universitatea Waikato din Noua Zeelanda are un website care ofera informatii esentiale pentru oricine este interesat in a folosi Mierea de Manuka. Acesta este link-ul catre website : http://bio.waikato.ac.nz/honey/

La noi puteti gasi mierea la www.manuka.ro

multa sanatate

face2face 13.03.2010 19:07

exista tratament...

exista terapie pt helicobacter in functie de gravitate. O infectie cu helicobacter nu e tocmai de lasat cu vederea, nu e o raceala pe care o tratezi cu frectii cu propolis. E o terapie mixta in general incepand cu un inhibitor al acidului gastric dupa care cu inca 2 antibiotice. In cazul in care sunteti infectati cu asa ceva, neaparat la doctor...
Ps: am citit la inceput ca se facea o comparatie intre Helicobacter si E.coli, N-au nici o legatura unul cu celalalt....

emolnar 06.11.2010 12:19

tratament helicobacter

Claritromicina 500mg - XX capsule
1-0-1 adica una dimineata zero la pranz si una seara
Metronidazol 250mg - XL capsule
2-0-2 adica doua dimineata zero la pranz si doua seara
Omeran sau Nexium 20mg - XX capsule
1-0-1 adica una dimineata zero la pranz si una seara

Tratamentul cu medicamentele de mai sus este prescris de medicul de familie si se aplica timp de 10 zile.

naturamag 24.11.2010 12:43

Tratament naturist Gheara Pisicii (Cat's Claw)

pe langa toate tratamentele medicamentoase, adjuvante in terapii sunt produsele naturiste si homeopatia. Nu trebuie facut exclusiv, numai medicamente sau numai produse naturiste, ele sunt metode complementare.
Pentru helicobacter incercati (pe langa tratamentul prescris de medic si o dieta adecvata) Cat'S Claw. Costa numai 44,30 lei
- imunostimulator: regleaza nivelul leucocitelor - stimuleaza apoptoza celulelor tumorale - protejeaza structura ADN-ului de efectele radicalilor liberi - stimuleaza diviziunea celulara normala - reduce efectele adverse ale chimio si radioterapiei - antiinflamator n afectiuni cronice osteo-articulare (artroze, reumatism, etc.) si digestive (ulcer, gastrita, diverticulita, enterocolita, sindrom de intestin permeabil, colon iritabil, boala Crohn) - reduce sinteza enzimei proinflamatoare ciclooxigenaza-2 (COX2) si a citokinelor proinflamatoare - complementar n tratamentul infectiilor cu: Treponema Pallidum (sifilis), Candida albicans (candidoza), Chlamydia Trachomatis (clamidioza), Neisseria Gonorrheae (gonoree), Trichomonas Vaginalis (tricomoniaza), Gardnerella vaginalis (vaginita), Mycoplasma Hominis (endometrita), Borrelia Burgdorferi (boala Lyme), Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumonia (pneumonie, endocardita, otita, sinuzita), Giardia lamblia (giardioza), Klebsiella, E. coli, Proteus (infectii urinare), Clostridium, Salmonella, Shigella (toxiinfectii alimentare), Helicobacter pylori (ulcer gastric), Herpes simplex, Epstein Barr (mononucleoza), HPV (papilomatoza), Citomegalovirus (sindromul de oboseala cronica), virus hepatic B, C, HIV (SIDA) - scade incidenta infectiilor oportuniste, adjuvant n tratamentul cu Zidovudina - antioxidant - protector cardiovascular (vasodilatator, antiagregant plachetar, antihipertensiv, regleaza frecventa cardiaca, reduce riscul de infarct miocardic) - reduce formarea si progresia placilor de amiloid n boala Alzheimer Compozitie per 3 capsule Cat's Claw (Uncaria tomentosa)(extract din scoarta, 0.3% alcaloizi) 1455mg A nu se depasi doza zilnica recomandata! Alte ingrediente Componente bioactive: Alcaloizi oxindolinici, fitosteroli, glicozide (triterpene, proantociani), taninuri, betasitosterol, vitamine: A, B1, B2, B3. Mod de administrare Cte 3 capsule de 2-3 ori/zi la masa sau conform recomandarii consultantului de specialitate.
http://www.naturamag.ro/infectii-vir...law-p-425.html

david_emil_boc 28.11.2010 21:42

95% eficacitate !

Exista un produs care are eficenta 95% in eradicarea H.pylori , dupa studii de specialitate facute de catre specialisti din cadrul Academiei ruse de Stiinte Medicale , pe un lot de pacienti voluntari infectati cu H.Pylori.
Produsul se numeste TRANSFER FACTOR PLUS , fabricat in SUA de catre compania 4 Life Research si este 100% natural, cu grad de toxicitate ZERO !!!

"Au fost obtinute rezultate convingatoare prin folosirea TF Plus in tratamentele multiple ale helicobacter pilori (Hp), asociat cu ulcerul duodenal, de catre V. Telnyikh de la Academia Medicala Sechenov din Moscova.
La studiile clinice au luat parte 35 de pacienti cu ulcer duodenal asociat cu Hp. Au fost impartiti in doua grupe. Celor din grupul de control (15 pacienti) li s-au administrat omez, amoxicilina si claritromicina potrivit cu tratamentul traditional cu scopul distrugerii Hp. Cei din grupul principal (20 pacienti) au primit TF Plus timp de 10 zile, cate 6 capsule pe zi (2-2-2), apoi pentru urmatoarele 20 de zile cate 3 capsule pe zi (1-1-1), impreuna cu terapia de eradicare (distrugere).
Rezultatele de laborator care au masurat imunitatea celulara si umorala, au aratat existenta unui dezechilibru imun pronuntat la pacientii cu ulcer duodenal asociat cu boala H Pylori unde aceasta a persistat mai mult de 10 ani si unde au existat conditii patologice ale sistemului hepato-biliar. Mostrele de sange de la acesti indivizi au aratat ca a aparut o scadere atat procentuala cat si a numarului absolut de celule NK (distrugatori naturali) cu scaderea activitatii, o scadera a T-helper(ajutatori) si o crestere a numarului de distrugatori-T(care interzic) care duc la scaderea indexului imunoregulator. Alti autori au obtinut date asemanatoare (4,5,53,55). Terapia de 10 zile de distrugere(eradicare) cu omez, amoxicilina si claritromicina a agravat dezechilibrul imunitar care a dus la dezvoltarea unei imunodeficiente se-cundare datorita activitatii antibiotice si a agravarii dysbiosis-ului sau intestinal.
Combinarea terapiei de distrugere a Hp cu imunomodulatorul natural TF Plus a adus o imbunatatire importanta din punct de vedere statistic atat a imunitatii celulare cat si umorale fapt ce a dus la normalizarea indexului imunoregulator si imbunatatirea conditiei pacientilor cu ulcer duodenal. In mod specific, eficacitatea terapiei de distrugere(eradicare) a crescut cu 21.7%, durerile si sindromul dys-peptic, in mod special, au disparut cu 4-4.5 zile mai devreme si ulcerul mucos s-a cicatrizat cu 8 zile mai devreme la grupul caruia i s-a administrat TF Plus prin comparatie cu grupul de control. Distrugerea Hp a fost in proportie de 73.3% in grupul de control si de 95% in grupul care a primit TF Plus.
Datele clinice obtinute si datele de la alti autori au aratat eficacitatea folosirii TF si TF Plus in diverse patologii somatice si infectioase. "

citat din:

Scrisoare metodologica Moscova 2004

Autori:

Academician A.A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale (RAMS), Cercetator laureat al Federatiei Ruse, Doctor in imunologie
Profesorii Iu.v Telnuikh (Doctor in Medicina) si E.O. Khalturina (DM), Academia Medicala Sechenov, Moscova, Profesor M.V. Kisielevsky (DM), Centrul Rus de Cercetari pentru Cancer Blokhin, RAMS
Doctorii N.v Karbuisheva (DM), Profesor vM Granitov si Profesorii Asociati A.S. Chabarov, D.V. Kipriyanov, N.Iu. Raiu, Spitalul Minicipal Nr.5, Universitarea Medicala de Stat Altay, Bamaul
Candidati in Stiinte Medicale L.V. Sultanov, E.Iu. Kozhevnikova, S.I.
Belyich, Centrul Regional Altay pentru controlul si prevenirea SIDA
Profesorii vA. Dadali, A.v Rak, E.S. Stolpnylk, Candidati ai Academiei Medicale de Stat G.A. Baslovich, L.B. Gaykovskaya, Sto Petersburg
Doctorii E. Oganova (DM) si C.W. Mc. Causland, cercetatori chimisti ai 4Life Research SUA
Profesor Asociat G.M. Letifov (DM), Universitatea Medicala din Statul Rostov
REFERENTI: Academician B.A. Tutelian, Directorul Institutului de Cercetari ale Nutritiei, RAMS si Profesor A.v Karaulov (DM) Departamentul de Imunologie Clinica, Academia Medicala Sechenov, Moscova.

originalul scrisorii il puteti vedea pe 4life-romania.ro

alin__1 22.04.2011 21:12

Mierea de Manuka

Salutare!

Tocmai am aflat ca sunt "fericitul posesor" de Helicobacter Pylori. Nu simt absolut nimic, nu ma doare nimic, dar vreau sa scap de acest helicobacter. Mama are aceasta bacterie de vreo 2 ani si nici acuma nu a reusit sa scape de ea, desi a urmat multe tratamente.
Daca vreunul dintre voi(sau aveti vreo cunostinta) care a avut acest helicobacter si ati reusit sa scapati de el cu mierea de Manuka, va rog sa postati un raspuns.

Sunt interesat de o metoda naturista de a scapa de acest helicobacter, nu vreau sa ma apuc de tratamente cu o sumedenie de medicamente ce mi le-ar prescrie un doctor de specialitate, medicamente ce m-ar scapa(probabil) de afectiunea ce o am, dar mi-ar imbolnavi/intoxica alte organe.

Cat despre mierea de Manuka, am aflat ca este buna in tratarea Helicobacter Pylori de la un specialist care nu ar avea nici un interes sa o promoveze, pentru ca nu o comercializeaza. Fac un curs de apicultura si profesorul ne vorbea(acum 2 saptamani, inainte sa aflu ca "detin" si eu helicobacterul) despre cate tipuri de miere exista in lume si a amintit de mierea de Manuka, care ar avea rezultate excelente in tratarea helicobacter Pylori.
Daca nu l-as fi auzit pe omul acela vorbind despre ea, probabil ca nu as fi crezut ce se vorbeste despre aceasta miere, dar am incredere ca va fi bine urmand un tratament cu miere de Manuka.
Pretul este foarte mare, am gasit 500 gr la 195 lei. M-am documentat pe un site si pt un tratament cu asa ceva e nevoie de minim 1 luna de tratament, adica vreo 2 borcane de 500 gr. Apoi trebuie refacute analizele.

Oricum, cei care ati folosit mierea de Manuka, va rog sa va spuneti parerea despre ea.

Multumesc.

leaculverde 02.05.2011 10:36

Remedii naturiste

Leacul Verde este un magazin online de produse naturiste, unde puteti gasi o multime de remedii naturale identice ca efect cu medicamentele chimice, dar fara efecte adverse (atunci cand se respecta dozele adecvate). LeaculVerde.ro a luat "nastere" din dorinta de oferi clientilor, in special, produse naturiste sau produse care au la origine produse naturale.

giony 10.05.2011 21:27

helicobacter pylori este rezistent la antibiotice

se poate distruge acest helicobacter pylori cu paraprotex fara nici un pericol.Pentru detalii ionel2754@yahoo.com.

rfexan 19.01.2012 14:28

helicobacter

Buna.
Eu fac tratamentul asta natural cu cele 3 medicamente: colostrum, mastic gum si broccoli sprouts facute de Source naturals, sunt foarte bine acum, desi la inceput eram sceptica, am luat de 2 ori schema cu antibiotice si nu ma ajutat. Sunt in a 2-a luna, mai am o luna de facut.
L-am luat de la cluj, de pe site-ul firmei:
www.naturanoastra.shopmania.biz

Ora este GMT +2. Ora este acum 11:24.

Ruleaza cu: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.